Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Zrozumieć i być zrozumianym

25.03.2011, nieprzypisany

Wszyscy pamiętają zdumienie pana Jourdain z Molierowskiego Mieszczanina szlachcicem: „Daję słowo, zatem ja już przeszło czterdzieści lat mówię prozą, nie mając o tym żadnego pojęcia!”. Zapewne kilku słuchaczy wykładów Sztuka kontaktów interpersonalnych Romana Chalupki miało podobne odczucia, dowiadując się, że wszystko, co dotyczy naszych relacji z innymi ludźmi, to właśnie kontakty interpersonalne.

Spotkania miały miejsce 7-10 marca w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. Organizatorem była tutejsza filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Prelegent, specjalita ds. poradnictwa rodzinnego i dyplomowany edukator ds. rodzinnych od ponad dwudziestu lat prowadzi spotkania, seminaria i wykłady w wielu miastach Polski, a także w Albanii, Australii, Niemczech, Norwegii, Słoweni, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Ukrainie.

W Skoczowie Roman Chalupka skupił się na najistotniejszych kwestiach: budowie relacji, procesie komunikowania się, rozumieniu siebie, radzeniu sobie ze złością, przebaczaniu, nadużyciach i przemocy w kontaktach z drugą osobą; a także na podstawowych umiejętnościach interpersonalnych, takich jak słuchanie, odzwierciedlanie, pogłębianie relacji. Wykłady ilustrowane były przykładami konkretnych sytuacji, opatrzonymi analizą możliwych zachowań i ich skutków. Wiele osób odnajdywało siebie i swoje reakcje w opisywanych postawach.

– Słowa prelegenta budziły żywe emocje – podkreśla Andrzej Cichy, szef skoczowskiej filii ChSCh i organizator cyklu wykładów. – Słuchacze dawali temu wyraz spontanicznymi oklaskami.

Wiele uwagi wykładowca poświęcił niewerbalnej komunikacji interpersonalnej. Nic dziwnego. Informacje, jakie odbieramy – zwłaszcza na temat emocji rozmówcy – zaledwie w 7% przekazywane są słownie. Znajomość mowy ciała (55%) oraz wyczulenie na sposób mówienia i intonację głosu (38%) pozwalają lepiej zrozumieć innych.

Wykłady w Teatrze Elektrycznym rozpoczynały się o godzinie 18, przedpołudnia natomiast Roman Chalupka poświęcił młodzieży. Zaproponowany przez niego temat – Jak rozpoznać prawdziwą miłość? – to pytanie nurtujące większość nastolatków. Zapewne dlatego został bardzo ciepło odebrany przez słuchaczy.

Roman Chalupka wyjechał ze Skoczowa z pamiątkami i zaproszeniem na kolejne spotkania.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij