Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Zamki duże i małe

21.07.2011, Wypoczynek dla dzieci i młodzieży

Filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Skoczowie wraz z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej zorganizowała dla dzieci jednodniową wycieczkę do Ogrodzieńca. Tam najmłodsi oglądali zamki – duże i małe.

Król Kazimierz Wielki dążył stworzenia systemu obronnego, zabezpieczającego granice, ważniejsze szlaki handlowe i obszary zamieszkałe. Także na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powstało co najmniej kilkanaście twierdz. W związku z niezwykle malowniczym położeniem wielu z nich nazwano je Orlimi Gniazdami. Jednym z takich Orlich Gniazd był właśnie zamek w Ogrodzieńcu. Gród zamkowy istniał tu już w XII w. Kiedy w 1241 r został splądrowany i spalony podczas najazdu Tatarów, rządzący zamkiem rycerski ród Włodków zbudował gotycki zamek z kamienia, który do 1470 r. był jego siedzibą rodową. Dziś, zachowany jako tzw. trwała ruina, jest niezwykłą atrakcją turystyczną.

U stóp zamku położony jest Park Miniatur, wyjątkowe miejsce, gdzie z bliskiej odległości można podziwiać większość Orlich Gniazd Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tyle że w skali 1 do 25. Jego twórcy z pietyzmem i po wielomiesięcznych badaniach materiałów źródłowych odtworzyli pierwotne piękno średniowiecznych i renesansowych budowli. Chlubą parku jest miniatura Klasztoru w Ojcowie.

– Mogliśmy skorzystać z wszystkich atrakcji dostępnych w tamtejszej ofercie turystycznej – mówi Andrzej Cichy, kierownik skoczowskiej filii ChSCh, organizator czerwcowej wycieczki. – Dzieci miały tzw. Złoty Bilet, który je do tego upoważniał. I po zwiedzeniu ruin zamku skwapliwie skorzystały z możliwości oblężenia zamków… dmuchanych i królewskiej zjeżdżalni na placu zabaw.

Mimo zmęczenia po półtoragodzinnych harcach na Królewskim Placu Zabaw uczestnicy wycieczki dzielnie zdobywali także Górę Birów z jej głównymi atrakcjami, czyli jaskiniami i grodem. Dotarli na sam szczyt. Tam, z punktu widokowego, podziwiali panoramę z górującym nad okolicą zamkiem ogrodzienieckim na czele. To wycieczka dla ludzi z dobrą kondycją. Dostać się do grodu – rekonstrukcji drewnianej średniowiecznej warowni – można, pokonując 80 wielkich, drewnianych stopni. Najlepiej poradził sobie pan Andrzej – zaprocentowały lata ćwiczeń przy okazji promocji zdrowego stylu życia.

Dopełnieniem emocjonującej wyprawy była wręczona każdemu z 26 uczestników słodka niespodzianka, paczka z sokiem, herbatnikami, lizakami i paluszkami, która bardzo pomogła podreperować nadwątlone siły.

Czytaj o projekcie wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij