Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Szczęście ma trzy koła

28.03.2011, Bądź Solidarny w Potrzebie

Artur Kawa to bardzo dzielny młody człowiek. Od jedenastu walczy z chorobą, zmaga się z bólem. Mimo to jego buzia jest pogodna, a on sam pozostał optymistą.

Chłopiec urodził się z rozszczepieniem kręgosłupa. Ta wada zwykle powoduje rozliczne problemy zdrowotne. Zaburzenie unerwienia mięśni i trudności w poruszaniu się, problemy ze stawami biodrowymi, kolanami i stopami, skrzywienia kręgosłupa – to tylko część możliwych dolegliwości. Osoby dotknięte rozszczepem wymagają opieki i stałej kontroli wielu specjalistów: neurochirurga, urologa, neurologa, ortopedy, rehabilitanta.

Niedawno filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Skoczowie, na czele z jej szefem Andrzejem Cichym, zaangażowała się w zbiórkę środków na wannę z hydromasażem dla chłopca. Dzięki akcji rozpoczętej 13 grudnia 2009 roku w czerwcu następnego roku to zakupiono specjalistyczne urządzenie.

Artur wanny potrzebował bardzo. Skuteczności leczenia wodą doświadczył chyba każdy. Nawet w domowej wannie czy pod prysznicem – hydroterapia rewelacyjnie niweluje stres i relaksuje. Ale dla Artura to coś więcej: ciepło, przyspieszając obieg krwi w organizmie, sprawia, że naturalny hormon uśmierzający ból – endorfina – działa szybciej i skuteczniej. I to w częściach ciała takich jak mięśnie czy stawy. Hydromasaż łagodzi także napięcia i skurcze mięśni, a tym samym zmniejsza ból, poprawia funkcjonowanie układu kostnego, krążenia i oddechowego. Do tego woda – zgodnie z prawem Archimedesa – redukując ciężar ciała, zmniejsza nacisk na kręgosłup, grupy mięśni, więzadła i stawy. Podczas rozmowy z dziennikarzem „Czasu Skoczowa” chłopiec przyznał, że sprzęt mu pomaga: po kąpieli w wannie czuje się silniejszy i o wiele sprawniejszy.

– Artur chodzi o kulach, które sfinansowaliśmy mu w tym roku – mówi Andrzej Cichy. – Teraz bardzo chciałbym pomóc chłopcu w zdobyciu trójkołowego roweru.
 
Po pierwsze – na rowerku łatwiej niż piechotą o kulach. Po drugie – jazda na rowerze to kawał porządnej rehabilitacji. Po trzecie i najważniejsze – można dzielić z rodziną radość wspólnych wycieczek. A siostrze i rodzicom Artura, którzy niestety nie są w stanie sfinansować zakupu, aż dech zapiera z wrażenia, gdy wyobrażają sobie taką wyprawę.

Możesz pomóc? Skontaktuj się z nami. Adres mailowy: cichyamado@poczta.onet.pl lub telefonicznie tel. 606 44 99 27.

Czytaj więcej o projekcie ChSCh Bądź Solidarny w Potrzebie.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

ChSCh jest organizacją pożytku publicznego. Możesz przekazać jej 1% podatku (KRS: 0000220518). Pobierz bezpłatny program do wypełniania PIT-ów: www.program-pit.net

Serwis
Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij