Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Skoczów, klub zdrowia: Dlaczego kręci nam się w głowie

18.05.2011, Kluby zdrowia

33 – tyle razy spotkali się już członkowie Klubu Zdrowia w Skoczowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Tym razem za intrygującym tytułem Dlaczego kręci nam się w głowie krył się wykład lekarza medycyny Krzysztofa Wierzbickiego, po raz kolejny goszczącego w Skoczowie. Temat i osoba prelegenta w poniedziałkowy wieczór, 16 maja przyciągnęły ponad 70 osób.

Potocznie odpowiedzialnością za tę dolegliwość obarcza się część ucha wewnętrznego odpowiedzialną za zmysł słuchu i równowagi, czyli błędnik. Doktor Wierzbicki uspokoił słuchaczy, że nie wszystkie zawroty głowy oznaczają coś niepokojącego. Należy wspomnieć o nich swojemu lekarzowi, ale warto wiedzieć, że zwykle są normalną reakcją organizmu. Nie wolno jednak bagatelizować uporczywych lub częstych zawrotów głowy. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą im objawy dodatkowe: nudności, kłopoty z widzeniem, wysokie lub niskie ciśnienie czy bóle głowy, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Czasem proste badanie pozwoli wykluczyć poważne zagrożenia. Jednak w swoim życiu zawodowym prelegent zetknął się już również np. z udarem mózgu u 38-letniego pacjenta.

Zrównoważony ton prelekcji w połączeniu z wiedzą wykładowcy to idealne zestawienie. Dlatego po wykładzie wiele osób chciało zamienić parę słów z prelegentem, rozwiać wątpliwości, zadać dodatkowe pytania.

Furorę zrobiła degustacja. Tym razem było wyjątkowo ekonomicznie. Iwona Deperas, promotor zdrowego żywienia, z ½ kg płatków owsianych z niewieloma dodatkami – cebulą, słonecznikiem, przyprawami – przygotowała 100 kotlecików. Entuzjazm wzbudził przygotowany do nich sos z pokrzywy.

– Teraz jest idealny moment na taką potrawę, tak dobry będzie znowu dopiero jesienią – podkreśla pani Iwona. – Większość stałych bywalców klubu już to wie… Młoda pokrzywa przed kwitnieniem zawiera w sobie ogromne bogactwo aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, mnóstwo żelaza, a także witaminy A, K, B2, C, wapń, potas, fosfor, siarkę, jod, sód. Rosnąca bez chemii, bardzo zdrowa, powinna stanowić naturalny domowy „niezbędnik” wraz z czosnkiem niedźwiedzim i mniszkiem lekarskim.

W poniedziałek, 20 czerwca 2011 r. trzydzieste czwarte spotkanie Klubu Zdrowia w Skoczowie poświęcone będzie skutkom braku aktywności ruchowej. Organizatorzy serdecznie zapraszają na godzinę 18 do Zespołu Szkół nr 1, ul. Gustawa Morcinka 20. W programie spotkania także degustacja potraw zdrowej kuchni, 10 podstawowych pomiarów medycznych, m. in. pomiar ciśnienia krwi, poziomu cukru, pomiar tkanki tłuszczowej, a także możliwość zakupienia literatury na temat zdrowia. Wstęp wolny.

Złóz dar na działalnośc dobroczynną.

Czytaj o klubach zdrowia.

ChSCh jest organizacją pożytku publicznego. Możesz jej przekazać 1% podatku (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij