Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Skoczów: kleszcze są groźne, bo...

26.11.2012, Kluby zdrowia

19 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Skoczowie odbyło się kolejne spotkanie klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). W jego trakcie pani Teresa Wałga – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie wygłosiła prelekcję pt. Dlaczego kleszcze są groźne?

No właśnie, dlaczego? Między innymi dlatego, że te niepozorne pasożyty są przez nas bardzo często bagatelizowane. Kleszcze mogą tymczasem przenosić bardzo groźne choroby – m.in. boreliozę. Jej pierwszym objawem jest wędrujący rumień. Jeśli nie podejmie się właściwego leczenia, choroba atakuje stawy, serce oraz ośrodkowy układ nerwowy.

Okresem wzmożonej aktywności kleszczy są miesiące wiosenne i letnie, zwłaszcza maj, czerwiec, wrzesień.

– Choć i teraz, w listopadzie zdarzyły się pojedyncze przypadki zachorowań – mówi Andrzej Cichy, kierownik Klubu Zdrowia w Skoczowie. – Co ciekawe powiat cieszyński odnotowuje największą w kraju zapadalność na boreliozę, 37 na 100 tys. osób – dodaje. – Lekarze są zobowiązani powiadamiać sanepid o każdym wykrytym przypadku tej choroby.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał ulotkę informacyjną Uwaga kleszcze, która zawiera to, co wszyscy o kleszczach wiedzieć powinni.

Dopełnieniem spotkania była degustacja zdrowej żywności. Tym razem uczestnicy kosztowali kotlecików z płatków owsianych.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij