Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Skoczów: bezmięsna dieta dobra dla ludzi i środowiska

24.09.2012, Kluby zdrowia

W poniedziałek, 17 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie klubu zdrowia prowadzonego przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Skoczowie. Tym razem prelegentem był pan Jacek Bożek, autorytet w dziedzinie ekologii. Wygłosił on wykład pt. Zmiany klimatyczne a nasza dieta.

Na zajęcia przybyło ponad 60 osób. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., dlaczego warto być wegetarianinem i ile kosztuje wyprodukowanie kilograma mięsa. O tym, że jego spożywanie jest niezgodne z naturą człowieka pisał już Plutarch z Cheronei, jeden z największych uczonych starożytnej Grecji. W swoim traktacie O mięsożerstwie przekonywał, że człowiek jest nienawykły do jedzenia mięsa, gdyż nie jest w stanie samodzielne upolować zwierzyny, nie jest zdolny własnymi paznokciami i zębami rozrywać surowego mięsa, które zresztą spożywa dopiero przyprawione i po obróbce termicznej.

Co ciekawe, spożywanie zwierząt przyczynia się pośrednio do głodu na świecie. Aby wyżywić jedną krowę, potrzeba zboża, które z powodzeniem wystarczyłoby na nakarmienie większej liczby ludzi niż mięso z jednego zwierzęcia.  

Wykład był niezwykle interesujący. Po nim był czas przeznaczony na pytania i odpowiedzi. Ponieważ spotkanie odbyło się w Zespole Szkół nr 1 w Skoczowie, na spotkaniu obecna była pani dyrektor, która od razu umówiła się z panem Jackiem na wykład dla uczniów.

Na spotkaniu było stoisko ze zdrową, smaczną wegetariańską żywnością, a także z degustacja soku z jabłka, mięty i czarnego bzu. Wolontariuszka Iwona Deperas opowiedziała w kilku słowach o dobrodziejstwach wynikających ze spożywania czarnego bzu i jego szerokich właściwościach leczniczych.

Czytaj o klubach zdrowia.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij