Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Sauną w bóle kręgosłupa, czyli kolejne spotkanie klubu w Skoczowie

23.01.2013, Kluby zdrowia

Stopień występowania bólów kręgosłupa śmiało można określić mianem epidemii. Cierpi na nie co drugi Polak. Na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Skoczowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) Stanisław Kubica, rehabilitant z 30-letnim stażem podzielił się z gośćmi swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem, wskazując, jak zapobiegać tej niemiłej przypadłości.

Wykład był połączony z praktyką. Prelegent zademonstrował ćwiczenia wskazane nie tylko przy bólach kręgosłupa, ale także bólach głowy czy zakwasach. Pokazał też, jak prawidłowo siedzieć.

Podstawą profilaktyki jest aktywność ruchowa. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię. W przypadku bólów kręgosłupa wystarczy regularnie wykonywać kilka ćwiczeń w domowym zaciszu. Ważną rzeczą są właściwe nawyki przy codziennych czynnościach: siedzeniu, staniu, chodzieniu, wstawaniu, dźwiganiu – chodzi o to, by prawidłowo rozłożyć ciężar ciała.

Przyczyną bólów może być otyłość, brak aktywności ruchowej, specyfika wykonywanej pracy. Mogą to być nawet zmiany nowotworowe. Jednak zdecydowana większość przypadków to po prostu przeciążenie. Kręgosłup jest nam potrzebny przez całe życie, dlatego im wcześniej zaczniemy o niego dbać, tym lepiej. Rodzice powinni kształtować prawidłową postawę u swoich dzieci. Powtarzanie przy każdej okazji „Nie garb się!” jest jak najbardziej na miejscu. Wykorzystujmy też każdą okazję do aktywności fizycznej, którą daje chociażby zwykła lekcja WF-u.

Bóle kręgosłupa mogą mieć podłoże nerwowe. Warto w ciągu dnia, o ile to możliwe, znaleźć chwilę na relaks i rozluźnić wszystkie mięśnie (sprzyjają temu np. wizyty w saunie). Do tego trochę optymizmu i uśmiechu na co dzień, a z pewnością odczujemy ulgę.

Smacznym dodatkiem do spotkania był poczęstunek – degustacja pasty z awokado z czosnkiem i cytryną oraz kanapki z ogórkiem. Zajęcia klubu odbywają się co miesiąc w Zespole Szkół nr 1 w Skoczowie. Udział jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Justyna Libera

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij