Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Skoczów

Badania i ryby. V mityng w Skoczowie

19.09.2012, Zadbaj o Zdrowie z ChSCh

Za nami V Gminny Mityng pod hasłem „Zdrowie Płuca”. 16-17 września w Skoczowie trwały badania profilaktyczne, które miały na celu zdiagnozowanie problemów krążeniowo-oddechowych. Organizatorami byli Urząd Miejski Skoczów, Centrum Profilaktyki Społecznej w Skoczowie, Chrześcijańska Służba Charytatywna oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie.

Nikomu nie trzeba uświadamiać, jak zgubne jest palenie tytoniu. Propagowanie niepalenia i troska o ogólny dobry stan zdrowia społeczeństwa to jeden z ważnych celów, jakie stawia przed sobą Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh), jeden z organizatorów imprezy.

Niedzielna część mityngu „Zdrowe Płuca” odbyła się 16 września na skoczowskim rynku. W tym samym czasie i miejscu trwał też drugi dzień X Regionalnych Dni Rybactwa w Skoczowie. W programie tejże imprezy były m.in. VII Europejskie Mistrzostwa w Przyrządzaniu Potraw z Karpia, a także pokaz kulinarny. Ponadto Dni Rybactwa miały niezwykle bogatą oprawę muzyczną, tak więc wszystkim zgromadzonym na rynku w Skoczowie udzieliła się wesoła atmosfera.

– Osoba, która prowadziła rybacką imprezę, zachęcała też do przebadania się na stoiskach ChSCh – opowiada Andrzej Cichy, kierownik filii ChSCh w Skoczowie.

Mieszkańcy ochoczo skorzystali z zaproszenia. Na stoiskach, gdzie mierzono ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową oraz określano BMI, wolontariusze wykonali 150 badań. Badaniu pulsoksymetrem, które określa stopień wysycenia krwi tlenem, poddało się 108 osób. Ponadto przedstawiciele cieszyńskiego oddziału Sanepidu na swoim stanowisku mierzyli palaczom ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Te wszystkie badania przesiewowe miały na celu wyłonienie osób ze złymi wynikami. Zostały one skierowane na badania w dniu następnym do Punktu Promocji Zdrowia, który mieści się na IV piętrze budynku przy ul. Krzywej 4.

– Tam mamy profesjonalny spirometr, podłączony do komputera, który od razu drukuje kolorowy wynik badania – wyjaśnia Andrzej Cichy.

Na dokładne badania spirometryczne skierowanych zostało pięć osób, a przyszło dodatkowych 12. Badania trwały do godziny 17. Jedna osoba kwalifikowała się na badania szpitalne.

Czytaj więcej o projekcie Zadbaj o Zdrowie z ChSCh.

Tekst: Justyna Libera, red. aw

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

27 421 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Skoczów
ul. Osiedlowa 26
43-430 Skoczów

Nr konta bankowego:
24 2030 0045 1110 0000 0278 5610

Kierownik: Andrzej Cichy
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 606 449 927

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij